Informacje

Dla Gości

Saranda & Ksamil
Czas UTC/GMT +2
Euro, Dolar & Lek Albański
Paszport, Dowód
Poradnik

Dla Gości

Być może planujesz swój pierwszy pobyt w Albanii, a może to już będzie kolejny?
W obu przypadkach warto pamiętać i mieć na uwadze kilka ważnych informacji, które pomogą Wam w spędzeniu urlopu bez żadnych kłopotów.

Dokumenty podczas podróży

Podczas wyjazdu do Albanii potrzebujesz ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Albanii bez wizy i przebywać na jej terytorium do 90 dni w ciągu 180 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu.Dokument wjazdowy musi mieć zapas ważności 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia terytorium Albanii. Należy bezwzględnie przestrzegać  tej zasady w celu uniknięcia problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej  na terytorium Republiki Albanii.

Ubezpieczenia

Wbrew powszechnej opini stan służby zdrowia w Albani jest na dość dobrym poziomie a szpitale nie są rozpadającą się ruinom. W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia znalazła się wyżej niż Polska.

Ubezpieczenie osobowe nie jest obowiązkowe. Zaleca się jednak posiadanie ubezpieczenia pozwalającego podjąć leczenie w prywatnych klinikach, transport do kraju lub assistance drogowe. Od przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się świadectwa szczepień ochronnych. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od zagrożeń powszechnie obecnych w Europie.

 Z własnego doświadczenia mogę dodać że bezproblemowo dostałem się do lekarza w publicznej służbie zdrowia na emergency bez kolejki i zostałem obsłużony w języku angielskim. 

Rezydenci
Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.
Strefa czasowa

Albania tak samo jak Polska znajduję się w strefie czasu środkowoeuropejskiego letniego GMT+2 

Waluta w Albanii

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Albanii

to lek albański.

Jego kurs to 100 LK ~ 3,65 PLN

Zwierzęta domowe

Oskarżenia w kierunku islamu jako przyczyny okrucieństwa wobec zwierząt wynikają ze zbyt szybkich wniosków, wyciąganych z faktu, że muzułmanie uznają psy za zwierzęta nieczyste. Jest to częściowa prawda: psia ślina uważana jest za substancję nieczystą, z której należy się oczyścić. Innymi słowy: jak pies poliże Ci dłoń, umyj się, zanim przystąpisz do modlitwy.

Środki płatnicze

Głównym środkiem płatności w Albanii pozostaje lek albański jednakże w wielu hotelach, restauracjach a nawet małych sklepach zapłacicie bez problemu w euro lub dolarach.

Kantory, wymiana walut

W każdym turystycznym oraz większym mieście Albani          ( Tirana, Durrës, Vlorë ) znajduję się przynamniej kilka punktów wymiany walut w tym punkty Western Union gdzie wymienicie pieniądze  po oficjalnym kursie walut. 

Raiffeisen Bank oferuję wypłaty w euro

Internet mobilny

Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej, z tego powodu będziecie mieli bardzo wysokie opłaty roamingowe. Aby tego uniknąć warto dokonać zakupu albańskiej karty sim. Aby to zrobić należy okazać dowód osobisty i podpisać umowę ( rejestracja karty na dowód osobisty ). Następnie wystarczy włożyć kartę SIM do telefonu i natychmiast zostanie ona aktywowana. Ceny pakietów zaczynają się od 500 lek

Telewizja

Albania posiada 3 ogólnokrajowe komercyjne stacje telewizyjne, 56 stacji lokalnych, 83 lokalne stacje kablowe i dwa komercyjne multipleksy.

Spośród wszystkich istniejących krajowych stacji telewizyjnych największy zasięg ma nadawca publiczny Radio Televizioni Shqiptar (RTSH): jego sygnał obejmuje 80,5% terytorium, następnie Top Channel z 79% i TV Klan z 78%. Istnieją jednak również multipleksy cyfrowe, ale nie uwzględnia się ich w danych dotyczących zasięgu terytorialnego.

Zakazane produkty

Zakaz dotyczy przede wszystkim produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz samych zwierząt i roślin – zagrożonych wyginięciem, podlegających ochronie i rzadkich. Problemów może przysporzyć także próba wywiezienia antyków (np. starych monet) i niektórych dzieł sztuki. W kwestii wywozu kamieni i muszelek Albania nie jest tak restrykcyjna jak choćby Chorwacja. Jeżeli nie mamy pewności, czy możemy zabrać daną muszlę, lepiej zostawić ją na miejscu, tym bardziej, że stanowi ona część tamtejszego ekosystemu. 

Ceny w Albanii

Przykładowe ceny w nadmorskiej restauracji 

Potrawa

Średni koszt

Frytki

250 ALL (ok. 8,50 zł)

Smażone kalmary

600 ALL (ok. 21,00 zł)

Pizza z 2-3 dodatkami

650 ALL (ok. 22,50 zł)

Spaghetti bolognese

550 ALL (ok. 19,00 zł)

Naleśniki

250 ALL (ok. 8,50 zł)

Sernik

200 ALL (ok. 7,00 zł)

Piwo lane duże

200 ALL (ok. 7,00 zł)

Mała woda

100 ALL (ok. 3,50 zł)

 

Strefa klimatyczna i pogoda w Albanii

Albania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego o śródziemnomorskiej odmianie na nizinach i chłodniejszej, górskiej odmianie w głębi lądu. Wschodnie krańce Albanii znajdują się pod wpływem nieco bardziej kontynentalnych mas powietrza.

Opady w Albanii są stosunkowo wysokie ze względu na obecność gór i bliskość morza. Średnia roczna dla całego kraju wynosi 600 mm.

W południowej części kraju występują długotrwałe susze, a w górach w zimie notuje się obfite opady śniegu.

Rozkład termiczny można podzielić na dwie strefy: ciepłą na zachodzie w strefie nadmorskiej i chłodną, a nawet mroźną w górach. Zimą na wybrzeżu średnie wartości termiczne wahają się od +5° do +9 °C, bez nocnych spadków poniżej 0°C. W górach w głębi lądu jest zimno, średnie wartości wahają się od -5° do 0 °C, ze spadkami do -20 °C. Lata na wybrzeżu są upalne, średnie temperatury wahają się od +23° do +25 °C. W związku z letnim napływem zwrotnikowego powietrza znad Afryki, temperatury dochodzą do +40 °C. Latem w górach jest chłodno i średnie wartości w najwyższych partiach gór oscylują w granicach +15 °C.

Religia, polityka i kultura w Albanii

Albania jest krajem różnorodnym religijnie. Z uwagi na taką różnorodność, w Albanii jako jedynym kraju na świecie obchodzi się wspólnie święta trzech współżyjących ze sobą religii: katolików, muzułmanów i wyznawców prawosławia. Religia dominującą jest tu islam, ale w większości jest to kraj zlaicyzowany. Z kolei chrześcijaństwo jest przede wszystkim reprezentowane przez katolicyzm i prawosławie. Wyznawcy różnych religii żyją obok siebie i nie ma tu mowy o żadnych konfliktach. Kraj może służyć za wzór jeśli chodzi o współistnienie wielu wyzwań. Wcześniej, pod rządami Envera Hoxha, religia była zakazana i panował ateizm religijny.

Nawiązując do polityki Albania jest wielopartyjną demokracją parlamentarną, w której obowiązuje trójpodział władz. Władzę ustawodawczą pełni jednoizbowy parlament, władzę wykonawczą prezydent i rząd z premierem na czele, a władzę sądowniczą piastują niezawisłe sądy. Nad konstytucyjnością aktów prawnych czuwa Sąd Konstytucyjny.

Demokracja albańska ma jednak w dużym stopniu charakter fasadowy, tzn. ustalenia konstytucyjne nie zawsze zgadzają się z realnie istniejącymi stosunkami i zależnościami politycznymi. Można stwierdzić, iż obecny system dopiero rozwija się w kierunku faktycznie funkcjonujących struktur demokratycznego państwa prawa.

W Albanii wyróżnia się az 200 rodzajów tradycyjnych strojów. Sa one różnie zdobione i często zawierają pogańskie symbole z czasów starożytności, jak na przykład orzeł, waz, czy gwiazdy. Albańczycy zakładają takie stroje na szczególnie okazje i najcześciej można je zobaczyć podczas różnych świat ludowych i festiwali, czyli przykładowo w czasie festiwalu folklorystycznym Gjirokaster w miejscowości Gjirokaster, czerwcowym Sofra Dardane w Bajram Curii.

Stosunek miejscowych do turystów

Albańczycy to naród bardzo towarzyski i gościnny. Uwielbiają wspólne spotkania i rozmowy. W Albanii znajduje się sporo miejsc, gdzie wieczorami spotykają się mężczyźni, aby porozmawiać, pograć w karty i powspominać historyczne czasy. Mieszkańcy są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i przyjmują ich z życzliwością. Ten jest naród dość ekspresyjny i często rozmowom towarzyszy nadmierna gestykulacja. Albańczycy z dużym szacunkiem odnoszą się do osób starszych.

Poszukujesz Informacji

Masz dodatkowe pytania?

Jeżeli nie poruszyliśmy jakiejś kwestii, która Cię intryguje koniecznie napisz do nas, jesteśmy do Twojej stałej dyspozycji.

Przydatne

Informacje

Leżaki do opalania
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Dzieci

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Godziny przybycia i odjazdów

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

Kategorie obiektów
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.
Klimatyzacja i klimat
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.
Plaża i morze jońskie

Riwiera Albańska usiana jest bajkowymi plażami, które zachwycą każdego miłośnika błogiego lenistwa. Na Monastery Beach, pięknej i dziewiczej plaży położonej na zboczu drogi z Sarandy do Butrintu, nigdy nie spotkamy tłumu turystów. W niedalekim sąsiedztwie znajdziemy rajską, piaszczystą plażę w pobliżu osady Ksamil. Miejscowość znajduje się zaledwie 4 km od greckiej wyspy Korfu, a tutejsze krajobrazy bardziej przypominają Karaiby lub Bahamy. Woda jest tu niesamowicie błękitna. Za jeden z najpiękniejszych albańskich kurortów uchodzi Himara, której plaże zachwycają niesamowitym położeniem wśród skalistych klifów.

Średnia roczna temperatura wody na wybrzeżu morza jońskiego to 19.9°C, według pór roku: w zimę 16.1°C, wiosną 16.9°C, latem 24.4°C, jesienią 22.3°C. Minimalna temperatura wody (14.5°C) zdarza się w lutym, natomiast maksymalna (27.3°C) w sierpniu.

Chcesz nas odwiedzić

Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i odpowiemy na wszystkie zadane przez Państwa pytania dotyczące pobytu w Albanii.

+48 601581531
Apartaments Albania, Kanali I Cukes, Saranda 9701, Albania
info@apartmentsalbania.com